تصویر ثابت

برترین زن جهان چه چیزی را ترجیح میدهد؟ - یک پرسش

(*blog_title*)

(*blog_short_description*)

یک پرسش

در راستای پاسخ گویی به سولات تربیتی و شبهات دینی فعالیت میکند

درباره من

با سلام به سایت "یک پرسش" خوش آمدید این سایت در راستای پاسخ گویی به سولات و شبهات دینی فعالیت میکند. بازدید کننده عزیز لطفا سوالات خود را با استفاده از فرم ارسال سوال پایین صفحه برای ما ارسال نمایید . امیدواریم بتوانیم شمارا در دستیابی به پاسخ صحیح سوال هایتان یاری نماییم با تشکر فراوان از حضور گرمتان مدیر سایت "yekporsesh.ir" "yekporsesh.blogsky.com" یا علی

جستجو

درد مردم درد من

زحل گرافیک

پاور پلن

تقویم
آذر 1395
شیدسچپج
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
بایگانی
نویسندگان
آمار
تعداد بازدیدکنندگان :
432742
نظرسنجی
کدامیک از موارد برای شما مهمتر است و به آن نیاز بیشتری دارید؟

مطالعه در حیات حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام و خاندانش نکته هائى را به آدمى مى آموزد که با استفاده از آنها مى توان زندگى را روح و معنى بخشید. این مسأله بدان خاطر است آنچه را که فاطمه علیهاالسلام مى اندیشید دیگران یا نمى اندیشیدند و یا کمتر بدان عنایت داشتند. او نیک مى دانست که سرورى و سالارى دو جهان در سایه چه کار و تلاشى پدید مى آید.

او در بین مسائل گوناگونى که در سر راه او قرار داشتند ترجیحاتى را در نظر مى گرفت و بر اساس آن به پیش مى رفت و بدین خاطر توانست رشد و کمالى را بدست آورد که دیگران در اکتساب آن وامانده بودند.

 

رمز و راز کمال

در رمز و راز کمال او موارد بسیارى را مى توان ذکر کرد که اساس همه آنها ترجیح دادن خدا بر دیگر افراد و امور است. فاطمه علیهاالسلام بنده خالص خداست و هیچ کار و تلاشى را بدون رضاى او انجام نمى دهد. هیچ چیز در نزد فاطمه علیهاالسلام عزیزتر از رضاى خداوند نیست.

او انسان است و به سائقه انسانیت ذوق ها و تمایلاتى دارد ولى در اعمال این ذوق و خواسته در پى آن است دریابد آیا خداى را هم بدان رضایت است یا نه؟ اصل را بر این قرار مى دهد که خواست و مشیت خود را با خواست خداوندى تطابق دهد و مصداق آیه "و ما تشاۆُن الّا ان یشاء الله" باشد.

  

چه بسیار بودند شرایط و امکاناتى که در زندگى فاطمه علیهاالسلام پدید مى آمدند و دل به واقع هوس آن را داشت ولى آن هوس را فروخوابانده و به دنبال مسیر دیگرى رفت. این خطاست که فکر کنیم غذاى چرب و شیرین به کام فاطمه علیهاالسلام تلخ مى آمد و یا او از لباس خوب نفرت داشته است. نه، مسأله چنین نبوده است. زیرا که او انسان است و طبیعت و مذاق انسانى دارد. ولى او در سایه خودسازى و مدیریت خود به درجه اى رسید که مى توانست از آنها براى وصول به اخلاق بالاتر بگذرد.

در رمز و راز کمال او موارد بسیارى را مى توان ذکر کرد که اساس همه آنها ترجیح دادن خدا بر دیگر افراد و امور است. فاطمه علیهاالسلام بنده خالص خداست و هیچ کار و تلاشى را بدون رضاى او انجام نمى دهد. هیچ چیز در نزد فاطمه علیهاالسلام عزیزتر از رضاى خداوند نیست

دامنه ترجیحات او

ذکر همه آنچه را که در این زمینه قابل ذکرند از عهده این مجال خارج اما تنها به عنوان فهرست مباحث عرضه مى داریم که ترجیحات او در زندگى عبارت بودند از:

- ترجیح رضاى خداوند بر رضاى خود و دیگران.

- ترجیح آخرت بر دنیا ضمن توجه به دنیا و مواهب آن.

- ترجیح معنویت بر مادیت ضمن توجه به ماده.

- ترجیح گرسنگى بر سیرى براى باز بودن مسیر وصول به حقیقت .

- ترجیح سادگى بر تجمل ضمن پذیرش محدود آن.

- ترجیح کار و تلاش مستمر بر بیکارى و تن آسائى .

- ترجیح سخنگوئى به حق در برابر سکوت.

- ترجیح مبارزه بر سکوت در برابر بیدادگرى ها .

- ترجیح پدر و همسر و فرزندان بر خود در حیات خانوادگى.

- ترجیح جامعه بر فرد، و دیگران بر خود.

- ترجیح شب زنده دارى بر خواب و غفلت.

- ترجیح سختگیرى بر خود در دنیا براى رعایت آخرت .

و نمونه این ترجیحات در زندگى فاطمه علیهاالسلام بسیار بودند.

او در این زمینه چنان کار و اقدام داشت که گوئى حتى خویشتن خود را فراموش کرده و مصداق فناى فى اللَّه شده است. و حاصل چنین ترجیحاتى است که فاطمه علیهاالسلام را زنى اسوه و نمونه مى سازد.

حضرت محمد
مشتی از خروار

اعرابى، پس از آشنایى با دین راستین اسلام، با قلبى صاف و سالم و با ضمیرى ساده و صادق، اسلام اختیار کرد و دل و جان در گرو دین گذاشت؛ زیرا آن را موافق با سرشت و فطرت اولیه اش یافته بود. پس از اداى شهادتین در محضر مبارک مبشر توحید، از او تقاضاى کمک نمود:

- یا رسول اللَّه! اى چاره گر بیچارگان و درماندگان، سلام و صلوات حق بر تو باد! من فقیرترین فرد قبیله «بنى سلیم» هستیم و با وجود تلاش براى معاش، عیالوارى امانم را بریده و طاقتم را طاق نموده، تا جایى که هزینه زندگى بدهکارم ساخته است. از شما انتظار مساعدت مالى و دست یارى دارم!

رسول بخشنده و مهربان، ضمن سفارش به دوستان و یاران براى یارى به این نیازمند، خود نیز سلمان - صحابى گرانقدرش- را به خانه سخاوتش فرستاد. پیک رسول در منزل زنان پیامبر صلى اللَّه علیه و آله چیزى نیافت. گذارش به خانه فاطمه علیهاالسلام افتاد. او هم آهى در بساط نداشت، با این حال به اندرون خانه شتافت و با شوقى وافر و ذوقى فراوان پیراهنش را به سلمان داد:

« این را نزد شمعون یهودى گرو بگذار و در ازاى آن یک کیلو خرما و یک کیلو جو بگیر و بیاور!»

سلمان چنین کرد و دختر جلیل القدر پیغمبر صلى اللَّه علیه و آله نان جو پخت و با خرما نزد اعرابى فرستاد.

- اى دختر گرامى رسول خدا، قبل از این که بروم عرضى داشتم، این که قدرى از این نان و خرما را براى خود و اطفالتان کنار بگذارید!

- «فرزندانم ساعتهاست گرسنه اند، اما این غذا را در راه خدا و براى رضاى او تهیه کرده ام، پس چیزى از آن به ما تعلق ندارد!»

سلمان نزد رسول خاتم صلى اللَّه علیه و آله، صحابه و سائل شتافت که در «مسجدالنبى» تشریف داشتند. تازه مسلمان با خوشحالى تمام، هدایاى یاران پیغمبر صلى اللَّه علیه و آله، و نان و خرمایى که فاطمه علیهاالسلام به او بخشیده بود، به دوش کشید و خرم و خندان راهى دیار قوم و قبیله اش شد. خویشاوندانش تا گزارش احوال وى را شنیدند به اسلام متمایل شدند. بزودى پیامبر انذار و تبشیر، مبلّغى را به میانشان فرستاد. قبیله نشینان، نماینده پیامبر صلى اللَّه علیه و آله را که داعى حق بود، چون نگینى در میان گرفتند و همگى به اسلام گرویدند. حالا اهل قبیله، قبله اى داشتند.

این خطاست که فکر کنیم غذاى چرب و شیرین به کام فاطمه علیهاالسلام تلخ مى آمد و یا او از لباس خوب نفرت داشته است. نه، مسأله چنین نبوده است. زیرا که او انسان است و طبیعت و مذاق انسانى دارد. ولى او در سایه خودسازى و مدیریت خود به درجه اى رسید که مى توانست از آنها براى وصول به اخلاق بالاتر بگذرد

ریشه این ترجیحات

ریشه و اساس این ترجیحات جهان بینى فاطمه علیهاالسلام است. این جهان بینى که از قرآن و تعالیم اسلامى نشأت مى گیرد و القاء شده از سوى پیامبر خدا و مرکز وحى است تلقى هائى خاص براى فاطمه علیهاالسلام مى آورد که حاصل آنچنان ترجیحاتى مى شود. نوع تلقى هاى او.

1) تلقى از دنیا: بعنوان سراى رعایت و امانت، صحنه کدح و تلاش، عرصه عمل، میدان کشت، صحنه مبارزه، محیط آزمایش، مدرسه یا دارالتکمیل، و در کل وسیله و معبرى براى ورود به جهان باقى.

2) تلقى از مال: بعنوان یک فتنه و وسیله آزمایش، ابزارى براى گذران زندگى، وسیله اى براى کسب آبروى اخروى، کمک به مردم، رفع دردمندى ها رفع مشکلات و حاجات و ابزارى براى خدمت به انسانیت و کسب رشد.

3) تلقى از خوشبختى: وسیله اى براى اقناع درون، رضاى خاطر، وجدان آرام، در سایه حذف جلب رضاى معبود، دورى از عوامل اسارت آور چون لوکس و تجمل، سازندگى خود براى شناى در میان امواج...

4) تلقى از انسان: به عنوان یک دعوت شده در دنیا، موجودى متعهد ، مسوۆل، مکلّف، داراى عقل و بصیرت و ادراک و زندگى براى نشان دادن ماهیت خود، رشد و تکامل خویش، عرضه راه بندگى

5) تلقى از آفریدگار: به عنوان خالق و آمر، عزت بخش و ذلت ده، مالک مقتدر، شاهد و ناظر، محیط بر کون، حسابرس و حسابگر، کیفر و پاداش ده، صندوقدارى امین، عفوکننده در عین قدرت، عزیز ذوالنتقام...

6) تلقى از مرگ: به عنوان یک پل، یک وسیله انتقال، یک امر ناگزیر، عامل سرور مۆمن، و ناراحتى منافق

7) تلقى از آخرت: به عنوان دار قرار، دار حساب، دار کیفر و پاداش، سراى جاودانى که در آن همه کشته هاى دنیوى از نیک و بد باید درو شوند و در پیشگاه عدل خدا پس از حسابرسى بهشتى اند و یا دوزخى .

آری، به راستی کیست فاطمه علیهاالسلام ؟...

منبع:تبیان


نظرات (0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

ابزار هدایت به بالای صفحه